djr-2020-02-12-sport-mooreville-cummings-twp1

Shannon’s Aubrei Bogan tries to wrestle the ball away from Mooreville’s Laken Cummings during the Division 2-4A tournament on Tuesday.

DIVISION BASKETBALL TOURNAMENTS

Division 1-6A

At Lewisburg

Tuesday

(G) Tupelo 55, DeSoto Central 43

(B) Tupelo 68, DeSoto Central 51

(G) Olive Branch 85, Lewisburg 11

(B) Olive Branch 79, Lewisburg 43

Thursday

(G) Consolation: DeSoto Central 64, Lewisburg 44

(B) Consolation: DeSoto Central 67, Lewisburg 52

Friday

(G) Championship: Olive Branch 62, Tupelo 39

(B) Championship: Olive Branch 77, Tupelo 52

Division 2-6A

At Hernando

Tuesday

(G) Oxford 46, Horn Lake 37

(B) Oxford 76, Hernando 65, OT

(G) Hernando 45, Southaven 35

(B) Southaven 79, Horn Lake 72, 2OT

Friday

(G) Consolation: Horn Lake 46, Southaven 40

(B) Consolation: Hernando 61, Horn Lake 58

(G) Championship: Hernando 58, Oxford 47

(B) Championship: Southaven 63, Oxford 59

Division 3-6A

At Starkville

Tuesday

(G) Germantown 59, South Panola 52

(B) Greenville 71, Germantown 56

(G) Starkville 43, Greenville 29

(B) Starkville 82, South Panola 55

Friday

(G) Consolation: South Panola 58, Greenville 54

(B) Consolation: South Panola 66, Germantown 57

(G) Championship: Germantown 55, Starkville 41

(B) Championship: Starkville 80, Greenville 43

Division 1-5A

At Lafayette

Tuesday

(G) Saltillo 60, Center Hill 31

(B) Center Hill 81, Lafayette 49

(G) Lafayette 54, Lake Cormorant 8

(B) Lake Cormorant 57, Saltillo 50

Friday

(G) Consolation: Center Hill 55, Lake Cormorant 19

(B) Consolation: Saltillo 57, Lafayette 39

(G) Championship: Lafayette 69, Saltillo 42

(B) Championship: Center Hill 62, Lake Cormorant 43

Division 2-5A

At Grenada

Tuesday

(G) Columbus 54, West Point 24

(B) New Hope 87, West Point 57

(G) New Hope 43, Grenada 40

(B) Columbus 54, Grenada 37

Friday

(G) Consolation: Grenada 44, West Point 40

(B) Consolation: Grenada 64, West Point 47

(G) Championship: New Hope 35, Columbus 34

(B) Championship: New Hope 62, Columbus 60

Division 1-4A

At New Albany

Tuesday

(G) North Pontotoc 46, Corinth 28

(B) Tishomingo County 84, North Pontotoc 65

Thursday

(G) Ripley 83, North Pontotoc 29

(B) Ripley 57, Tishomingo County 25

(G) Tishomingo County 53, New Albany 31

(B) Corinth 58, New Albany 47

Friday

(G) Consolation: New Albany 59, North Pontotoc 50

(B) Consolation: New Albany 79, Tishomingo County 57

(G) Championship: Ripley 50, Tishomingo County 39

(B) Championship: Corinth 49, Ripley 48

Division 2-4A

At ICC, Fulton

Tuesday

(G) Shannon 56, Mooreville 51

(B) Caledonia 46, South Pontotoc 44

(G) Itawamba AHS 44, Caledonia 31

(B) Mooreville 49, Itawamba AHS 44

Thursday

(G) South Pontotoc 36, Itawamba AHS 34

(B) Caledonia 62, Shannon 58

(G) Pontotoc 69, Shannon 39

(B) Pontotoc 45, Mooreville 41

Friday

(G) Consolation: Shannon 50, Itawamba AHS 49

(B) Consolation: Shannon d. Mooreville

(G) Championship: Pontotoc 72, South Pontotoc 51

(B) Championship: Pontotoc 67, Caledonia 42

Division 1-3A

At NEMCC, Booneville

Tuesday

(B) Nettleton 56, Kossuth 26

(G) Amory 54, Alcorn Central 47

(B) Belmont 52, Alcorn Central 51

(G) Booneville 48, Nettleton 41

Friday

(B) Booneville 60, Belmont 36

(G) Belmont 63, Booneville 34

(B) Amory 66, Nettleton 42

(G) Kossuth 77, Amory 43

Saturday

(G) Consolation: Amory 41, Booneville 37

(B) Consolation: Nettleton 57, Belmont 39

(G) Championship: Belmont 61, Kossuth 42

(B) Championship: Booneville 63, Amory 60, OT

Division 2-3A

At Independence

Tuesday

(G) Holly Springs 64, Water Valley 52

(B) Byhalia 63, Senatobia 57

(G) North Panola 36, Byahlia 27

(B) Independence 68, Water Valley 44

Thursday

(G) Senatobia 64, North Panola 24

(B) Holly Springs 61, Byhalia 50

(G) Independence 62, Holly Springs 54

(B) North Panola 71, Independence 66

Friday

(G) Consolation: Holly Springs 56, North Panola 31

(B) Consolation: Byhalia 57, Independence 55

(G) Championship: Senatobia 30, Independence 17

(B) Championship: North Panola 62, Holly Springs 58

Division 4-3A

At Houston

Tuesday

(G) Houston 52, Hatley 28

(B) Aberdeen 59, Hatley 56

Thursday

(G) Houston 56, Noxubee County 49

(B) Noxubee County 54, Aberdeen 39

(B) Houston 81, Choctaw County 57

(G) Aberdeen 57, Choctaw County 37

Friday

(G) Consolation: Noxubee County 61, Choctaw County 45

(B) Consolation: Aberdeen 56, Choctaw County 53

(G) Championship: Houston 45, Aberdeen 37

(B) Championship: Houston 79, Noxubee County 77

Division 1-2A

At Walnut

Tuesday

(G) East Union 48, Potts Camp 34

(B) East Union 57, Walnut 33

(G) Mantachie 65, Strayhorn 48

(B) Mantachie 71, Strayhorn 51

Thursday

(G) New Site 71, Mantachie 42

(B) New Site 84, Mantachie 40

(G) Walnut 60, East Union 38

(B) Potts Camp 75, East Union 42

Friday

(B) Consolation: East Union 63, Mantachie 61

(G) Consolation: Mantachie 55, East Union 49

(G) Championship: New Site 56, Walnut 46

(B) Championship: New Site 59, Potts Camp 49

Division 2-2A

At East Webster

Tuesday

(G) J.Z. George 52, Eupora 39

(B) East Webster 52, Bruce 42

Thursday

(G) Calhoun City 62, J.Z. George 50

(B) Calhoun City 92, East Webster 58

(G) East Webster 63, Bruce 42

(B) J.Z. George 69, Eupora 40

Friday

(G) Consolation: Bruce 41, J.Z. George 36

(B) Consolation: East Webster 53, Eupora 37

(G) Championship: Calhoun City 73, East Webster 54

(B) Championship: Calhoun City 95, J.Z. George 46

Division 1-1A

At Booneville

Tuesday

(B) Falkner 85, Thrasher 61

(G) Biggersville 64, Thrasher 15

(G) Blue Mountain 69, Falkner 31

(B) Blue Mountain 58, Jumpertown 56

Thursday

(G) Jumpertown 38, Biggersville 35

(B) Biggersville 54, Blue Mountain 47

(G) Pine Grove 58, Blue Mountain 6

(B) Pine Grove 64, Falkner 63

Friday

(G) Consolation: Biggersville 53, Blue Mountain 50

(B) Consolation: Falkner 59, Blue Mountain 45

(G) Championship: Pine Grove 56, Jumpertown 22

(B) Championship: Pine Grove 52, Biggersville 48

Division 2-1A

At Wheeler

Tuesday

(G) Ingomar 64, Smithville 51

(B) Baldwyn 62, Tupelo Christian 46

(G) Wheeler 55, Tremont 21

(B) Tremont 58, Wheeler 36

Thursday

(G) Wheeler 47, Tupelo Christian 35

(B) Ingomar 58, Tremont 38

(G) Baldwyn 47, Ingomar 29

(B) Baldwyn 55, Smithville 40

Friday

(G) Consolation: Tupelo Christian 37, Ingomar 21

(B) Consolation: Smithville 49, Tremont 47

(G) Championship: Baldwyn 53, Wheeler 49

(B) Championship: Ingomar 58, Baldwyn 36

Division 3-1A

At Ashland

Tuesday

(G) Myrtle 70, Coldwater 18

(B) Myrtle 69, Ashland 58

(G) Ashland 60, H.W. Byers 37

(B) Coldwater 68, Hickory Flat 58

Wednesday

(G) Hickory Flat 62, Myrtle 51

(B) H.W. Byers 76, Coldwater 47

(G) Ashland 52, West Union 51

(B) West Union 65, Myrtle 54

Friday

(G) Consolation: Myrtle 70, West Union 61

(B) Consolation: Myrtle 82, Coldwater 73

(G) Championship: Hickory Flat 42, Ashland 25

(B) Championship: H.W. Byers 65, West Union 32

Division 4-1A

At Hamilton

Tuesday

(G) Okolona 48, Houlka 27

(B) Vardaman 59, Hamilton 48

Thursday

(G) Hamilton 59, Coffeeville 51

(B) Coffeeville 89, Vardaman 30

(G) Vardaman 58, Okolona 24

(B) Houlka 61, Okolona 53

Friday

(G) Consolation: Coffeeville 61, Okolona 38

(B) Consolation: Okolona 90, Vardaman 42

(G) Championship: Hamilton 49, Vardaman 48

(B) Championship: Coffeeville 73, Houlka 70

Recommended for you

comments powered by Disqus