djr-2021-02-23-sport-ths-traylor-twp3

Tupelo's Halle traylor, right, and her teammate sbegin to celebrate a win Monday night over Murrah in the opening round of the 6A playoffs.

MHSAA BASKETBALL PLAYOFFS

FIRST ROUND

CLASS 6A

Girls

Hernando 77, South Panola 53

Starkville 57, Horn Lake 56

St. Martin 69, Pearl 64

Ocean Springs 57, Terry 42

Tupelo 66, Murrah 26

Clinton 46, DeSoto Central 36

Hancock 42, Oak Grove 36

Harrison Central 79, Petal 22

Byes: Olive Branch, Madison Central, Meridian, Gulfport, Oxford, Germantown, Brandon, Biloxi

Boys

Oxford 80, South Panola 43

Hernando 69, Germantown 59

Brandon 73, Ocean Springs 41

D’Iberville 67, Northwest Rankin 43

Olive Branch 86, Warren Central 43

Madison Central 68, DeSoto Central 46

Oak Grove 73, West Harrison 59

Gulfport 87, George County 26

Byes: Tupelo, Clinton, Meridian, Harrison Central, Southaven, Starkville, Terry, Biloxi

CLASS 5A

Girls

Cleveland Central 46, New Hope 32

Neshoba Central 59, Grenada 25

Forest Hill 46, Long Beach 24

Pearl River Central 53, Jim Hill 39

Lafayette 49, Ridgeland 38

Center Hill 59, Provine 54

Brookhaven 72, Gautier 31

Wayne County 53, South Jones 28

Byes: Saltillo, Vicksburg, Laurel, Pascagoula, Columbus, Holmes County Central, Natchez, Hattiesburg

Boys

Columbus 38, Canton 37

Cleveland Central 54, Grenada 37

Hattiesburg 56, Natchez 46

Jim Hill 50, Long Beach 46

Center Hill 67, Lanier 52

Vicksburg 75, Saltillo 58

Laurel 48, Gautier 43

Wayne County 62, South Jones 50

Byes: Lake Cormorant, Callaway, West Jones, Pascagoula, New Hope, Holmes County Central, Forest Hill, Picayune

CLASS 4A

Girls

Tishomingo County 70, Leake Central 39

Shannon 66, Gentry 47

Choctaw Central 56, Ripley 40

South Pontotoc 48, Clarksdale 32

Quitman 62, Vancleave 24

North Pike 51, Purvis 41

Pass Christian 48, Northeast Jones 31

Greene County 48, Lanier 38

Pontotoc 82, Yazoo City 37

North Pontotoc 49, Northeast Lauderdale 48

Mooreville 49, Greenwood 47

Louisville 41, New Albany 34

Raymond def. Sumrall via forfeit

Bay High 41, Florence 24

McComb 66, Stone 52

Moss Point 43, Newton County 37

Boys

New Albany 82, Louisville 62

Shannon 67, Gentry 62

Corinth 70, Leake Central 69

Itawamba AHS 55, Clarksdale 50

Quitman 74, Bay High 48

Raymond 96, Poplarville 28

Pass Christian 74, Mendenhall 44

Forrest County AHS 58, South Pike 46

Pontotoc 95, Greenwood 58

Northeast Lauderdale 72, North Pontotoc 54

Yazoo City 61, Caledonia 38

Kosciusko 55, Ripley 47

Lanier 92, Greene County 37

Northeast Jones 52, Vancleave 49

Stone 69, McComb 36

Florence 49, Moss Point 44

CLASS 3A

Girls

Belmont 62, Hatley 17

Senatobia 78, Winona 22

Noxubee County 59, Alcorn Central 47

North Panola 45, Ruleville 35

Kemper County 49, West Marion 21

Velma Jackson 61, Jefferson County 27

Jefferson Davis County 64, Clarkdale 43

Magee 45, Hazlehurst 27

Independence 65, Humphreys County 14

Kossuth 67, Aberdeen 43

Amanda Elzy 54, Holly Springs 48

Amory 48, Houston 29

Crystal Springs 65, Wilkinson County 32

Forest 52, Columbia 38

Franklin County 66, Yazoo County 50

Tylertown 61, Southeast Lauderdale 38

Boys

Booneville 66, Choctaw County 51

Byhalia 60, Ruleville 55

Houston 77, Belmont 49

Holly Springs 56, Humphreys County 53

Kemper County 78, West Marion 45

Yazoo County 65, Hazlehurst 48

Tylertown 56, Southeast Lauderdale 50

Velma Jackson 53, Port Gibson 51

Senatobia 68, Amanda Elzy 43

Nettleton 58, Aberdeen 54 (OT)

Winona 65, North Panola 62

Noxubee County 44, Amory 39

St. Andrew’s 73, Wilkinson County 45

Morton 62, Columbia 45

Magee 59, Franklin County 57

Jefferson Davis County 70, Forest 59

CLASS 2A

Girls

New Site 66, South Delta 14

East Webster 62, O’Bannon 28

East Union 39, Madison St. Joseph 27

Northside 40, Eupora 38

Bay Springs def. Perry Central via forfeit

Philadelphia 44, Wesson 34

North Forrest 59, Tylertown 34

Newton def. Loyd Star via forfeit

Calhoun City 72, Coahoma County 18

Walnut 68, Pisgah 26

M.S. Palmer 53, Bruce 35

Mantachie 66, Pelahatchie 64

Union 46, Bogue Chitto 43

Puckett 63, St. Patrick 54

West Lincoln 57, Lake 54

East Marion 60, Heidelberg 36

Boys

New Site 83, Pelahatchie 61

East Webster 69, M.S. Palmer 56

Pisgah 64, Mantachie 50

Coahoma County 68, J.Z. George 28

Bay Springs 92, Collins 56

Union 53, Wesson 35

East Marion 79, Mize 38

Scott Central 68, Bogue Chitto 53

Calhoun City 76, O’Bannon 39

South Delta 57, Potts Camp 43

Northside 79, Bruce 42

Madison St. Joseph 70, Walnut 34

Newton 79, Enterprise-Lincoln 37

Heidelberg 72, North Forrest 62

Philadelphia 75, Loyd Star 43

St. Patrick 76, Enterprise-Clarke 40

CLASS 1A

Girls

Biggersville 97, Okolona 38

Baldwyn 49, Hickory Flat 29

Jumpertown 42, Vardaman 35

Myrtle 47, Tupelo Christian 42

West Lowndes def. Salem via forfeit

McEvans 46, Leake County 27

Sacred Heart 63, Nanih Waiya 29

Stringer 44, West Bolivar 34

Ingomar 68, Ashland 17

Pine Grove 61, Houlka 33

West Union 56, Wheeler 28

Blue Mountain 70, Coffeeville 41

Simmons 62, Mount Olive 27

Richton 48, Ethel 38

Sebastopol def. Leflore County via forfeit

French Camp 36, Lumberton 31

Boys

Biggersville 94, Vardaman 32

Smithville 81, West Union 54

Coffeeville 71, Jumpertown 47

Baldwyn 64, Myrtle 53

McAdams 80, Sacred Heart 58

Northside 79, Bruce 42

Ethel 46, Lumberton 44

Leake County 57, Leflore County 43

Ingomar 65, Hickory Flat 33

Pine Grove 70, Houlka 37

H.W. Byers 47, Tremont 36

Okolona 66, Blue Mountain 45

McEvans 90, Sebastopol 50

Nanih Waiya 68, Resurrection Catholic 37

Stringer 44, West Bolivar 41

Salem 56, West Lowndes 53

Recommended for you

comments powered by Disqus